Foto

  • 16 maja 2024
  • wyświetleń: 1615

Bielszczanin domaga się powołania Województwa Podbeskidzkiego. Najpóźniej do 2029 roku

hulanka, rondo, dron, panorama, ogólne
fot. UM Bielsko-Biała
Jeden z mieszkańców Bielska-Białej złożył w Ratuszu petycję, w której domaga się od władz samorządowych podjęcia działań skutkujących utworzeniem Województwa Podbeskidzkiego.

Autorem petycji jest Bartłomiej Tkacz, z zawodu radca prawny. Wnosi on, by Rada Miejska skierowała apel do władz państwowych o utworzenie Województwa Podbeskidzkiego, z siedzibą wojewody i sejmiku w naszym mieście. Jego zdaniem powinno się to stać maksymalnie do 2029 roku.

W petycji czytamy, że działania władz miejskich powinny zostać poparte zarówno przez regionalnych parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych, jak i wójtów i burmistrzów dawnego województwa bielskiego.

Autor dokumentu sugeruje jednak, że to prezydent Bielska-Białej powinien być głównym inicjatorem działań zmierzających do powołania nowego województwa. Co kwartał powinien też raportować Radzie Miejskiej o swoich poczynaniach w tym zakresie.

A jak Tkacz wyjaśnia konieczność powołania Województwa Podbeskidzkiego? Poniżej pełna treść uzasadnienia petycji:

Miasto Bielsko-Biała od dnia utraty statusu miasta wojewódzkiego podąża ścieżką rozwoju dalece mniej dynamiczną, niż na to zasługują jego mieszkańcy, odwiedzający je turyści, a także dojeżdżający do pracy w mieście mieszkańcy okolicznych miejscowości ( tworzących nienazwaną aglomerację miasta Bielsko-Biała) i wszystkie inne osoby, które mają możliwość poznać to piękne miasto.

Wszyscy zarazem mamy możliwość dostrzeżenia, jak kapitalnie inaczej rozwijają się miasta o zbliżonych parametrach populacji, czy też powierzchni do naszego miasta, ale z racji posiadanego statusu miasta wojewódzkiego - z czym wiąże się zasadniczy komponent, podziału środków finansowych w ramach danego województwa, stymulujący rozwój miasta pod każdym względem, z uwagi na bezpośredni katalizator w postaci samostanowienia na poziomie wojewódzkim, w szczególności w zakresie środków finansowych.

Oczywistością jest stwierdzenie, że będąc częścią województwa Śląskiego, będziemy zawsze jednym z miast Śląska, o podobnym charakterze jak Częstochowa, które w związku z utratą statusu miasta wojewódzkiego utraciło wiele instytucji wojewódzkich i możliwości rozwojowych.

Aktualnie największą szansą i de facto racją stanu dla każdego mieszkańca Miasta Bielska-Białej, jak również wszystkich władz naszego miasta, jest przywrócenie statusu miasta wojewódzkiego, co przyniesie wymierne korzyści dla wszystkich osób mieszkających w regionie Podbeskidzia, terenie dawnego województwa bielskiego, a także zwiększy znaczenie, szanse rozwojowe i prestiż naszego Miasta.

Najbliższe lata przyniosą w Polsce dalszy rozwój aglomeracji na poziomie miast, będących stolicami województwa, których rozwój przyniesie trwałe zmiany na mapie gospodarczej, społecznej, edukacyjnej etc., co niestety oznaczać będzie dla miast powiatowych, w tym tak wspaniałego miasta jak Bielsko- Biała, stopniowe pogarszanie się perspektyw, de facto naturalną prowincjonalizację, ze szczególnym odpływem młodego pokolenia do bardziej perspektywicznych lokalizacji, co w końcu będzie prowadzić do bardzo niekorzystnych zmian w wielu przestrzeniach naszego Miasta.

Dlatego jest to ostatni moment na podjęcie wszelkich możliwych wysiłków przez Państwa Radnych i Pana Prezydenta, na których spoczywa ogromna odpowiedzialność za przyszłość naszego miasta.

Jesteśmy w szczególnym momencie historii, posiadamy nowo wybrane władze w mieście, obdarzone kredytem zaufania mieszkańców, oczekujących pozytywnych zmian, pozwalających patrzeć na przyszłość naszego miasta z nadzieją na jego rozwój społeczny i gospodarczy, jako miasta wojewódzkiego. Obecnie Miasto posiada optymalne atrybuty polityczne w postaci tożsamej opcji politycznej na poziomie Miasta oraz kraju, jak również, opierając się na złożonych w przeszłości deklaracjach lub przekonywaniu do inicjatywy ponad podziałami, korzystnej dla regionu, może na pewno liczyć na przedstawicieli także innych opcji politycznych, wywodzących się z naszego regionu.

Biorąc pod uwagę najwyższy priorytet powyższego celu dla przyszłości naszego miasta, Rada Miejska poprzez przyjęcie petycji, powinna rozpocząć tę drogę na najbliższe 5 lat, podejmując pierwszy krok, zawsze najważniejszy w każdej podróży, poprzez przyjęcie niniejszej petycji i rozpoczęcia realnych i skutecznych działań, prowadzących do powołania Województwa Podbeskidzkiego z siedzibą wojewody i sejmiku województwa w Bielsku-Białej.

Pamiętajcie Państwo Radni - razem możemy jeszcze więcej - niech te słowa Pana Prezydenta Jarosława Klimaszewskiego i zwycięskiej opcji politycznej, będą nie tylko spełnionym hasłem wyborczym, ale motorem do działań w obecnej kadencji, świadczącym, jak wielka siła, ale i wysoko postawione oczekiwania, stoją za Państwem.

kr / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.